Opublikowano Dodaj komentarz

W ciągu miesiąca giełda warszawska cofnęła się o dwa lata.

WIGCo to znaczy dla przeciętnego inwestora w fundusze inwestycyjne, który niefrasobliwie ufa zarządzającym TFI, że dba o jego oszczędności? Ano oznacza, że straty z tytułu tych spadków – około 34% – będzie odrabiał tyle czasu,  ile trzeba, by giełda odbiła się od dna z dn 10 sierpnia o 51%.  Jak długo to potrwa, tego w czasie falującego kryzysu nikt nie wie. Tym bardziej nie wiadomo, czy inwestor zdąży wyjść na swoje przed  planowanym końcem inwestycji, czyli, na przykład emeryturą.

Łatwiej popsuć, niż naprawić, ta reguła sprawdza się w finansach, jak mało gdzie. I dlatego od dawna tłumaczę moim Klientom, Czytelnikom i wszystkim Krewnym i Znajomym – o ile zechcą mnie słuchać – że swoimi oszczędnościami, obojętne gdzie ulokowanymi, trzeba się opiekować osobiście i systematycznie. Bo nikt lepiej za nas tego nie zrobi.

Jako pośrednik sprzedaży produktów inwestycyjnych pouczam o strategiach inwestowania i przekonuję do aktywnego zarządzania funduszami. To znaczy obserwowania, co robi rynek i reagowania na istotne zmiany trendu. Są różne strategie postępowania, opracowane na podstawie analiz wyników historycznych, oraz jedna zasada zimnego trzymania się strategii. Jak pijany płotu.

W obecnej sytuacji zastosowana przeze mnie strategia pozwoliła wycofać się z inwestycji w fundusze akcyjne jeszcze przed przepastnymi spadkami, co uchroniło mnie i moich podopiecznych od poważnych strat na wartości rachunków.

Do takich działań służą polisy inwestycyjne, za pośrednictwem których można inwestować w rozmaite, wybrane z polskiego i zagranicznego rynku fundusze o różnych stopniach ryzyka. Aktywne zarządzanie odbywa się za pomocą konta w portalu internetowym, łatwo, szybko, bezpłatnie i korzystnie pod względem podatkowym.  Jest to najlepszy, dostępny obecnie na polskim rynku sposób samodzielnego oszczędzania na emeryturę, tzw IV filar. Moim zdaniem dużo lepszy niż oficjalny III filar ( czyli IKE, IKZE i PPE, pisałam o tym w artykule „Wszystko, co chcecie wiedzieć o emeryturze..” ) właśnie dlatego, że umożliwia osobiste zarządzanie, czyli maksymalizację zysków i ochronę przed stratami.

Pozdrawiam,

APK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.