Opublikowano Dodaj komentarz

Ubezpieczenie szkolne? – zrób to sama

Przetrwaliśmy wakacje ( przynajmniej większość  z nas ;-)) i przed nami wrześniowy zakręt witaj szkołogłowy związany z rozpoczęciem roku szkolnego. Oprócz mnóstwa spraw do załatwienia jest to również duży stres finansowy. Wśród bieganiny i niemałych wydatków pojawia się do zapłacenia składka na ubezpieczenie szkolne.

Czy Rodzice mają coś do powiedzenia?

Otóż z mojego doświadczenia wynika, że sprawa ta załatwiana jest w pośpiechu i bez należytej staranności ze strony szkoły/przedszkola,  która ma obowiązek ubezpieczenia placówki, swojej OC oraz następstw NW  uczniów i pracowników , a także poinformowania rodziców o warunkach ubezpieczenia. Z kolei  rodzice  traktują tę rzecz jako zło konieczne i nie poświęcają jej za bardzo uwagi.  Płacą, nie pytają o nic i w końcu – zapominają.

Jako matka trójki dzieci, już studentów, poznałam obyczaje dwóch podstawówek, trzech gimnazjów i trzech liceów warszawskich. I wszędzie było tak samo. Moje pytanie o warunki ubezpieczenia na pierwszym zebraniu rodziców wywoływało zmieszanie wychowawcy i zniecierpliwione westchnienia pozostałych rodziców.
Gdy jednak dziecku coś się stanie, złamie, lub skręci, lub jeszcze coś gorszego, wówczas zaczynamy się interesować, co można uzyskać. Dopiero wtedy dowiadujemy się,  jakie są sumy ubezpieczenia. No i są to na ogół sumy niewielkie. W naszej karierze szkolnej korzystaliśmy z polis trzy razy.

Szkoła musi wykupić ubezpieczenie szkolne

Jak wspomniałam, obowiązek ubezpieczenia ustawowo spoczywa na placówce oświatowej. Szkoła wybiera ofertę ubezpieczenia, czyli warunki, sumy ubezpieczenia i wysokość składki, natomiast koszty ponoszą rodzice. Rodzice płacą hurtem za swoje dzieci, ubezpieczenie mienia szkoły, a także OC i NNW pracowników szkoły. Jest to sprytne posunięcie szkół, zaś rodzice nie mają wyboru.

Teraz możesz indywidualnie wykupić ubezpieczenie szkolne dla Twojego dziecka – masz wybór, wiesz za co płacisz

Rodzice nie mają obowiązku ubezpieczać dzieci, a w szczególności korzystać z oferty szkolnej. W związku z tym szkoła nie może nikogo zmusić do wpłaty składki. W  przypadku odmowy szkoła prosi o dostarczenie oświadczenia, że dziecko ubezpieczone jest indywidualnie. I czyni to bezprawnie, nie dajmy się szantażować.

Jednak ubezpieczyć dzieci warto, bo dzieciarnia hasa w szkole, na boisku i w toalecie, w domu, na podwórku i w wielu innych miejscach, całą dobę i 12 miesięcy w roku. Świadczenie wypłacane po złamaniu nogi, zwichnięciu stawu lub oparzenia pomoże pokryć koszty leczenia, rehabilitacji lub nabycia pomocy medycznych. Dlatego ważne jest, by świadomie podjąć decyzję o ubezpieczeniu.

I tu doszłam do sedna sprawy, to jest do przedstawienia Ci oferty ubezpieczenia szkolnego, które można zawrzeć indywidualnie. Masz do wyboru cztery warianty cenowe i oczywiście pełną informację o tym , co kupujesz i możliwość porównania.

Jest to ubezpieczenie  szkolne „Generali Z myślą o NNW Grupa Otwarta” . To oznacza, że do ubezpieczenia może przystąpić każde dziecko – przedszkolak, uczeń lub student do 26 r. ż. – do końca września. Wówczas dziecko będzie pod ochroną od 1 września. Później – od 1 października – ubezpieczenie będzie można zawrzeć na bieżąco, tj. z ochroną od dnia podpisania polisy.

Ubezpieczenie szkolne Grupa nieformalna GENERALIKliknij w obrazek, by zobaczyć powiększenie

Inne ryzyka, to: świadczenie szpitalne w związku  z zatruciem pokarmowym, wstrząśnienie mózgu NNW, koszty odbudowy zębów, pogryzienie przez zwierzę, śmierć rodzica w wyniku NW, zdiagnozowanie sepsy. W wariancie Prestiż także pobyt w szpitalu w wyniku choroby, niezdolność do nauki i uraz niepowodujący uszczerbku na zdrowiu.

Dodatkowo ochroną są objęte również wypadki związane z wyczynowym uprawianiem sportu , np. piłki nożnej w MKS, lub innym klubie sportowym, czego na pewno nie znajdziesz w polisie szkoły. Oczywiście kluby również mają obowiązek ubezpieczać uczestników, ale wysokość  SU uzależniają od niskości składki, a składkę od budżetu. Czym chata bogata…  Więc jeśli klub jest finansowany przez gminę, to lepiej ubezpiecz swojego sportowca sama.

Do ubezpieczenia można przystąpić do 15 września 2016.

Tutaj do pobrania OWU:         pdfGdzie się zgłosić? Oczywiście do mnie:

Anna Pfützner-Kopcińska , tel 698 332 887

lub wypełnij formularz:

GENERALI DuzeCo myślisz o tym? Napisz w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.