Opublikowano Dodaj komentarz

OFE czy reszka?

marszałkowska

Dziś ostatni dzień na podjęcie decyzji w sprawie OFE/ZUS.
We wszystkich mediach i blogach na ten temat wielka wrzawa,
więc i ja na koniec dodam swoje trzy grosze,  żeby nie było , że nie mam zdania.
Otóż moim zdaniem, nie ma znaczenia, kto nie wypłaci nam emerytury.

Przypominam , że wolny wybór dotyczy tylko części składki emerytalnej, która będzie od tej chwili wpłacana. To, co zgromadziliśmy do tej pory, zostało już zmniejszone do połowy (1 lutego umorzono część obligacyjną naszych wkładów w OFE), natomiast reszta kapitału nadal będzie w OFE.

Zatem, de facto, wszyscy zostajemy w OFE, możemy tylko wybrać, gdzie pójdzie ok 15% naszej składki (czyli 2,92% wynagrodzenia).

Czym kierować się w dokonaniu wyboru? Ja proponuję rzut monetą.
Orzeł – OFE, reszka – ZUS, albo odwrotnie. Pełna dowolność.

Uzasadnienie:
Żeby racjonalnie roztrzygnąć, jaki wybór da nam większą korzyść finansową, trzeba zgadnąć, gdzie będzie większy zysk. Czy w funduszach, które muszą teraz inwestować w akcje, czyli będą stanowić  fundusze wysokiego ryzyka; czy w ZUSie, gdzie tak naprawdę nia ma żadnego zysku, tylko jest waloryzacja wkładów, przeprowadzana przez rząd zgodnie z przyrostem PKB.
Więc po jednej stronie mamy ryzyko rynkowe, a po drugiej – ryzyko polityczne, zależne od ryzyka rynkowego oraz ryzyko demograficzne. Spróbuj zgadnąć, jak potoczą się gospodarcze, polityczne i społeczne losy Polski i okolic przez najbliższe ….* lat.

Równie dobrze możesz przewidzieć pogodę, jaka będzie 31 lipca 20…** roku. Wiadomo mniej więcej, że temperatura będzie między 15 a 25 stopni C, ale czy trzeba będzie wziąć parasol – nie wiemy.

Powyższe rozważania dotyczą optymistycznego scenariusza przyszłości, w którym nie będzie więcej reform systemu emerytalnego, ZuS i OFE przetrwają, i w ogóle będą wypłacane jakieś emerytury.
Ja osobiście w taki bieg rzeczy nie wierzę.
Ten system jest chory, żywi głównie armię urzędników i prywatne instytucje finansowe i powinien się jak najszybciej zawalić.
Ale to już inna historia.

Tymczasem, jeśli jeszcze nie wiesz, czy zostać, czy nie – rzuć monetą.

* Tu wstaw liczbę lat, która Ci została do emerytury.

** Tu wstaw rok przejścia na emeryturę.

marszałkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.