Opublikowano 2 komentarze

Czekamy na realny budżet i konieczne reformy

Prof. K. Rybiński
Prof. K. Rybiński

Już jest po wyborach, stary rząd obronił swoje stołki na następną kadencję, miejmy więc nadzieję, że weźmie się wreszcie do roboty. Na reformy w państwie czas najwyższy, recesja stoi u drzwi.  Profesor Krzysztof Rybiński w wywiadzie udzielonym wczoraj na www.bankier.pl   optymistycznie przewiduje urealnienie budżetu z 4% do co najwyżej 2,5% , a potem reformy strukturalne. Ostrzega, że jeśli to nie zostanie zrobione w ciągu kilku miesięcy, grozi nam obniżenie ratingu.

Profesor Rybiński jest chyba jedynym ekonomistą,  który prowadzi szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną:  udziela wywiadów, regularnie pisze felietony i analizy w gazetach i portalach różnych opcji.  Nie waha się być krytycznym wobec decyzji ministra finansów i doradców ekonomicznych premiera. Startował do senatu z niezależnej listy Obywatele do Senatu (żeby oddać na niego mój głos „wyprowadziłam” się na drugi brzeg Wisły).  Nie wygrał, niestety, pozostała mu rola opiniotwórcza.

Warto śledzić jego wypowiedzi, ponieważ wie o czym mówi, jest wysoce kompetentny, a przy tym ma dar jasnego przekazywania ekonomicznych zawiłości.  Jego prognozy, oceniane przez prorządowy mainstream jako czarnowidztwo, niestety zaczynają się spełniać :-(((

Oto rada dla inwestorów indywidualnych:

   Naprawdę przestrzegam wszystkich, którzy inwestują, szczególnie oszczędności całego życia, żeby bardzo uważali, jeżeli inwestują teraz na rynkach akcji. Jeżeli okaże się, że liderzy Unii Europejskiej nie wygrali z czasem, ich działania względem banków są spóźnione albo będzie jakiś wypadek przy pracy, wtedy indeksy mogą pospadać jeszcze bardzo, bardzo głęboko. Nie wykluczam spadków poniżej dołków z 2009 roku. Jeżeli ktoś ma silne nerwy i uważa, że potrafi pobić rynek, to może spróbować, ale osobom, które oszczędzają na emeryturę czy lokują oszczędności swojego życia radziłbym żeby wszystkich pieniędzy na rynek akcji nie lokowali, bo to się może wiązać z dużymi stratami kapitałowymi.

Regularne wpisy Rybińskiego i komunikaty o najświeższych publikacjach w mediach znajdziecie na jego blogu http://www.rybinski.eu

2 komentarze do: “Czekamy na realny budżet i konieczne reformy

  1. Jak zwykle profesor ma rację.

  2. Dzisiaj, czyli 19 października 2011, Krzysztof Rybiński zgłosił się do konkursu ogłoszonego wczoraj przez brytyjski think tank Policy Exchange na „najbardziej bezbolesną śmierć strefy euro”. Zapamiętajcie te datę. To jest początek końca europejskiej waluty. I nasz człowiek ma szanse przeprowadzić Europę przez tę dekonstrukcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.